element10

Değerli Meslektaşlarım,

 

Kemik Eklem 2019 Kongresi’ni 27-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleştirdik. Yurt içi ve yurtdışından 300’ün üzerinde meslektaşımızın katıldığı kongremizde konularında deneyimli meslektaşlarımız yanında, özgün düşünce ve çalışmalarını başka toplantılarda sunma fırsatı bulamamış meslektaşlarımız da deneyimlerini aktarma imkânı buldular.

Kongremiz sırasında 29 Nisan 2019 tarihinde Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul sonucunda bizleri Yönetim Kurulu üyeliklerine seçen tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Derneğimiz 2012 yılında kurulmuş olup,  temel amacı yurt içi ve Türk dili konuşulan ülkelerde Ortopedi ve Travmatoloji bilim dalının gelişimine katkı sağlamak ve araştırmacıları teşvik etmek ve ödüllendirmektir. Kuruluşundan bu yana geçen 8 yıl içinde düzenlediği kongre, bölgesel toplantı ve kurslarla derneğimiz amaçlarını gerçekleştirme yönünde ciddi yol almıştır.

Bu bağlamda yurt içinde düzenlediğimiz kongre ve bölgesel toplantıların yanı sıra 18-23 Nisan 2018 tarihleri arasında Azerbaycan’ın Bakü kentinde “I. Türk Dünyası Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi”ni gerçekleştirdik. 200’ün üzerinde meslektaşımızın katıldığı bu toplantıya gösterilen yoğun ilgi ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da bize gösterdi.

Bu sene Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli olayların gerçekleşmesinin 100. yılı. Bu sene Türk tarihinde çok önemli yeri olan 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresinin ve 4 Eylül 1919 Sivas Kongresinin başlamasının 100. yılını kutluyoruz. Derneğimiz bu anlamlı günlerin 100. yılında, anılan tarihlerde Samsun, Erzurum ve Sivas’ta toplantılar düzenleyerek milli mücadelenin kahramanlarına, başta Atatürk olmak üzere minnet ve şükranlarını sunacaktır.

Bilimsel toplantıların yanı sıra derneğimizin bir diğer amacı da bilim dalımızla ilgili kitap yayınlamaktır. İlk olarak Türkiye’de mikro cerrahinin kurucusu, değerli hocamız merhum Ayan Gülgönen’in anısına hazırlayıp bastırdığımız anı kitabının dağıtımı ücretsiz olarak derneğimiz tarafından yapılmaktadır.

Derneğimiz önümüzdeki dönemde asistan ve uzmanlara yönelik bir Ortopedi ve Travmatoloji kitabı yayınlamak üzere hazırlıklarını tamamlamış olup, belirlenen bölüm yazarlarından gelen yazıların kontrolü ve düzeltmeleri yapılmaktadır. Üç cilt olarak basılması planlanan kitabın elimizde olmayan nedenlerle yayınlanması gecikmekle birlikte kısa sürede okuyucu ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Derneğimiz düzenlediği toplantılarda kongre kayıt ücretleri, konaklama ücretleri ve firma katılım ücretlerini en düşük seviyede tutmaktadır. Burada amaç hem meslektaşlarımızın ve hem de katılımcı firmaların kongrelere rahatlıkla katılımlarını sağlayabilmektir. Derneğimizin düzenlediği tüm toplantılarda bu kural da hassasiyetle uygulanmıştır. 

Derneğimizin kuruluşuyla başlayan ve gittikçe ivme kazanan başarılarında kurucu ilk başkanımız Prof. Dr. Eyüp S. Karakaş ve ondan sonraki başkanlarımız, Prof. Dr. C. Yıldırım Türk ve Prof. Dr. Muhittin Şener ve birlikte çalıştıkları Yönetim Kurulları çok önemli katkılar yapmışlardır.

Dernek yönetiminde bulunacağımız önümüzdeki iki yıl boyunca temel amacımız düzenleyeceğimiz kongre ve kurslarla meslektaşlarımız arasında deneyim paylaşımını sağlamak, Türkçe konuşan ülkelerdeki meslektaşlarımızla bilimsel ve sosyal ilişkileri geliştirme yönünde gayret göstermektir.

Görev süremiz boyunca katkı ve desteklerinizi ve en önemlisi eleştirilerinizi bekliyoruz. Sizlerin destekleri ve katılımları ile büyüyeceğimize ve mesleki dayanışmamızın artacağına inanıyorum.

Saygılarımla…

Prof. Dr. Vedat Şahin

Kemik ve Eklem Cerrahisi Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı